Quantcast
My TriFind
Login / Register
My Saved Races
Race Calendars
Find by State
Custom Search
International Races
Popular Searches
Events by Sport
Our Other Sites
News & Info
Triathlon News
History of Triathlon
Injury Information
Tips for Beginners
Triathlon Spelling
Triathlon Media
Triathlon Magazines
Triathlon Videos
Multisport Books
Race Directors
Add Your Event
Advertise on TriFind

This page presented by Endless Pools Swimming Machines

Pleasant Grove Triathlon & Kids Tri ~ Results

Race Details
 
Events:

PGTRI Sprint Triathlon

Kids Race
: Run 3.1 miles, Bike 8 miles, Swim 500 yards

Pleasant Grove Kids Triathlon

Kids Race
: Run 1 mile, Bike 3 miles, Swim 250 meters
Race Date: Saturday, June 12, 2010
Start Time: Check in at 7am Kids start at 8am Sprint at 9am
Entry Fee: Kids $20 Adult $30 after June 5 add $10 late fee
Location: Pleasant Grove Pool
Address: 200 S 700 E
City/State/Zip: Pleasant Grove, Utah 84062
Country: USA
Registration:
Race Website:
Description:
2010 PGTRI Sprint Triathlon:
  • Local triathlon, this is our fifth year.
  • Great event for first timers and families.
  • USAT sanctioned.
  • Everyone gets a finisher medal.
  • Prize for the family that has the most members finish.
  • Goody bags, food and raffle after the race.
  • This is a fun fast course.

    • Adult 5k run, 8 mile bike 500 m swim
    • Kid's -1mile run, 3 mile bike 250 m swim
  • Course Information:
  • This is a reverse Triathlon.  The run is first, then bike and last swim.
  • The bike course is 4 miles a lap, two laps.
  • The swim is a serpentine pattern in a long course pool , so down and back move up a lane five times.
  • We have volunteers along a well marked route.  
  • Other Info:
    2010 Results:
    	2010 Overall Male Race Results:
     
    
    PLACE Name Age-Group Time
    
     1 Rameson Matthew M 15-19 0:52:44
     2 Morrison Mackenzie M 15-19 0:54:41
     3 Hall Kirk M 45-49 0:54:54
     4 Clark John M 40-44 0:55:48
     5 Kerksiek John M 40-44 0:56:48
    
     6 Sondrup David M 20-24 0:59:03
     7 Henderson Gary M 50-59 0:59:14
     8 Watson Tim M 30-34 1:00:08
     9 Orrock Steve M 45-49 1:01:24
    10 Cowley Phillip M 30-34 1:01:40
    
    11 Lyons John M 15-19 1:02:29
    12 Lynch Justin M 30-34 1:03:46
    13 Justis Adam M 35-39 1:06:52
    14 Stratton Brent M 30-34 1:07:15
    15 Young Bronson M 15-19 1:07:29
    
    16 Morris Jordan M 20-24 1:08:26
    17 Cielinski Eric M 30-34 1:08:57
    18 Hunter Jeremy M 25-29 1:09:06
    19 Morris Jared M 25-29 1:09:16
    20 Clyde Timothy M 35-39 1:09:19
    
    21 Brown Justin M 15-19 1:09:51
    22 Kunzler Mike M 35-39 1:10:32
    23 Macfarlane Caden M 15-19 1:11:48
    24 Jones Paul M 25-29 1:12:10
    25 Hodges James M 30-34 1:12:12
    
    26 Hutchings John M 35-39 1:13:26
    27 Walker Sean M 35-39 1:15:18
    28 Wallgren Michael M 35-39 1:15:42
    29 Roylance Josh M 25-29 1:16:26
    30 Bennion Adam M 25-29 1:18:39
    
    31 Platt Jared M 30-34 1:21:12
    32 Boardman Kary M 20-24 1:22:53
    33 Adams Brady M 30-34 1:23:58
    34 Johnson Kenneth M 35-39 1:26:57
    35 Davis Todd M 30-34 1:28:04
    
    36 Kelley Cole M 35-39 1:30:20
    37 Esplin Thomas M 35-39 1:31:35
    38 Oldham Steve M 30-34 1:50:21
    39 Johnson Austin M 20-24 1:50:25
    40 Makin Dallas M 25-29 1:56:52
    
    41 Johnson Eric M 40-44 2:06:14
    
    
    
    
    	2010 Overall Female Race Results:
     
    
    PLACE Name Age-Group Time
    
     1 Anstee Jessica F 15-19 1:03:06
     2 Rampton Rebecca F 25-29 1:03:57
     3 Francom Jessie F 25-29 1:06:30
     4 Johnson Lari F 45-49 1:09:09
     5 Preston Jenny F 35-39 1:09:23
    
     6 Schouman Kristi F 30-34 1:09:35
     7 Jolley Melissa F 30-34 1:10:07
     8 Drummond Shannon F 30-34 1:10:53
     9 Hunter Leslie F 30-34 1:11:38
    10 Smith Valree F 40-44 1:12:36
    
    11 Berg Jessica F 30-34 1:13:27
    12 Olmos Amy F 25-29 1:13:30
    13 Connors Melissa F 30-34 1:14:53
    14 Joseph Rachel F 35-39 1:15:16
    15 Bagley Michelle F 40-44 1:16:39
    
    16 Harr Brenda F 30-34 1:19:34
    17 Wilson Cammie Jo F 25-29 1:19:42
    18 Irwin Barbara F 35-39 1:19:53
    19 Francom Ashley F 25-29 1:19:57
    20 Thackeray Amy F 30-34 1:19:59
    
    21 Williams Lucy F 15-19 1:20:33
    22 Vonderharr Vanessa F 20-24 1:20:38
    23 Child Jen F 30-34 1:21:01
    24 Bigelow Stephanie F 35-39 1:21:40
    25 Goodman Heather F 30-34 1:22:20
    
    26 Reber Debby F 50-59 1:22:57
    27 Ward Michelle F 45-49 1:24:00
    28 Swanson Terryl F 40-44 1:24:03
    29 Giles Mekynzie F 20-24 1:24:05
    30 Krispin Leah F 30-34 1:24:18
    
    31 Houghton Wendy F 35-39 1:25:13
    32 Dowell Summer F 20-24 1:25:39
    33 Serdar Nicolee F 20-24 1:26:39
    34 Deans Kristy F 30-34 1:27:35
    35 Briggs Andrea F 35-39 1:28:00
    
    36 Wilson Candace F 25-29 1:28:32
    37 Patterson Jocelyn F 25-29 1:30:15
    38 Pollmann Kallee F 30-34 1:30:24
    39 Watts Sunny F 35-39 1:30:28
    40 Ferry Julie F 35-39 1:30:45
    
    41 Edge Nancy F 40-44 1:32:47
    42 Moncur Breckann F 20-24 1:33:21
    43 Winter Brooke F 20-24 1:34:14
    44 Rice Patty F 35-39 1:38:01
    45 Kerksiek Heather F 30-34 1:38:19
    
    46 Walker Julie F 35-39 1:38:33
    47 Burnett Julie F 35-39 1:38:45
    48 Esplin Heidi F 30-34 1:39:17
    49 Grgich Veronica F 35-39 1:40:40
    50 Armendariz April F 25-29 1:41:20
    
    51 McIlmoil Tara F 25-29 1:41:44
    52 Nolte Sarah F 20-24 1:41:59
    53 Aamodt Cherylnn F 40-44 1:43:00
    54 Perriton Marcie F 25-29 1:43:59
    55 Tuthill Haley F 25-29 1:46:21
    
    56 Mills Danielle F 30-34 1:47:51
    57 Johnson Hillary F 25-29 1:48:20
    58 Despain Kelsi F 25-29 1:48:20
    59 Makin Abish F 20-24 1:59:27
    60 Sanford Noelle F 35-39 2:03:14
    
    
    
    
    
    
    2010 Kids Race Results:
    
    
    
    	YOUTH - MALE
    
     AGE 
    PLACE DIVISION TIME
    
     1 McLeod Kade M 11U 24:20
     2 Morrison Matthew M 11U 25:04
     3 Orrock Cody M 12-14 25:43
     4 Slawson Ben M 11U 27:34
     5 Kelley Zeke M 11U 30:29
    
     6 Aamodt David M 11U 32:37
     7 Xiao Jimmy M 11U 33:54
     8 Wolfgramm Walker M 12-14 34:40
     9 Esplin Dylan M 11U 36:18
    10 Porter Jacob M 11U 47:36
    
    11 Porter Ryan M 11U 51:01
    
    
    
    
    	YOUTH - FEMALE
    
    
     1 Hill Hayley F 11U 26:30
     2 Hall Lauren F 11U 30:04
     3 Briggs Erica F 12-14 30:25
     4 Wallgren Olivia F 11U 32:00
     5 Snowden Nikki F 11U 32:11
    
     6 Briggs Lauren F 11U 32:26
     7 Esplin Samantha F 11U 33:56
     8 Aamodt Amanda F 12-14 35:08
     9 Donaldson Maggie F 11U 37:10
    10 Donaldson Abby F 12-14 37:13
    
    11 Watts Zoe F 11U 45:37
    
    
    
    
    
    
    
    Previous Results:

  • 2009 Results: not available ???
  • 2008 Results: not available ???
  • 2007 Results at: TriFind.com 
  • 2006 Results at: TriFind.com

  • Map:
    Race Reviews

    Be the first to add a review for this event.

    Add Your Review
    Race Photos

    No photos entered yet.

    Add Your Event Photo